آئین تجلیل از مفاخر علمی و نخبگان شهر دالکی برگزار شد

آئین تجلیل از مفاخر علمی و نخبگان شهر دالکی برگزار شد

گزارش تصویری آئین تجلیل از مفاخر علمی و نخبگان شهر دالکی برگزار شد

مراسم نکوداشت و تجلیل از مفاخر علمی شهر دالکی با حضور پروفسور احمد دالکی، پدر علم نجوم آماتوری ایران، صبح دوشنبه 20 اسفند ماه ساعت 9:30 در ساختمان شهرداری دالکی برگزار شد. در این مراسم جاودانی شهردار شهر دالکی اظهار داشت: شهر دالکی از قدیم الایام با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی خود مهد بزرگان علم و فرهنگ و هنر بوده و این منطقه بزرگان زیادی را در این حوزه ها تربیت کرده است.

عباس جاودانی افزود: این مفاخر علمی که در مجامع مختلف فعالیت دارند، مایه مباهات و فخر هر جامعه ای هستند.

وی تاکید کرد: این همایش در راستای تجلیل از این بزرگان و مفاخر و همچنین انگیزه بخشیدن به جوانان و تشویق آنان و الگوسازی برای جوانان این مرز و بوم است.

پروفسور احمد دالکی با بیان بخشی از خاطرات زندگی و تحصیل خود گفت: من متولد شهریور ۱۳۱۵ هستم، آخرین سمت من مدیر کل دفتر مهندسی و همچنین قایم مقام معاون وزیر در امور جنگل و مدیر کل مهندسی محیط زیست بوده ام، من 21 سال خدمت کرده ام و پس از انقلاب نیز به افتخار بازنشستگی نایل شدم.

وی افزود: اما چهره ی من را بیشتر به نجوم و ستاره شناسی می شناسند. در هلند درس تفسیر عکس هوایی و بعد در ناسا درس تفسیر عکسهای ماهواره ای در شناخت منابع زمینی را خواندم. درس تفسیر عکس هوایی در سالهای 42 و 43 در ایران نبود، و من آن را به دانشگاه های کشور وارد کرده و کتاب هم در این باره نوشتم.

پروفسور دالکی با شرح چگونگی وارد شدن به حیطه ستاره شناسی عنوان کرد: بخشی از این علاقه مربوط به آسمان قشنگ شهر دالکی است. 

پدر علم نجوم آماتوری ایران بیان داشت: نجوم کاری نیست که بتوان از آن کسب درآمد کرد، بلکه من بخشی از درآمدم را صرف موارد علمی می کنم  تا کنون چندین رصدخانه در کشور بنیان نموده ام.

احمد دالکی خاطرنشان کرد: در دوره ای از من خواسته شد تا رصدخانه  بسازم، که حاصل کوشش آن مقطع  ایجاد مرکز علوم و ستاره شناسی تهران را با یک رصدخانه بزرگ  است که آلان نیز فعال می باشد.

پروفسور دالکی بالغ بر بیست کتاب  در موضوعات نجوم و تفسیر عکس و جغرافیا تالیف نموده که در اختیار جویندگان علم قرار گرفته است.

همچنین با سفر به کشورهای خارجی 80 رصدخانه بزرگ دنیا را دیده  است 

ایشان صد برنامه تحت عنوان "آسمان شب"  برای صدا و سیما ساخته که یکی از   برنامه های علمی تلویزیون بوده است.

وی با اشاره به جذابیت های علم نجوم اذعان داشت: اگر پا به این حوزه بگداریم و آسمان را ببینیم و به آن علاقمند شویم، آسمان ما را رها نمی کند.

در پایان از مفاخر و نخبگان شهر دالکی تجلیل به عمل آمد.

((چکیده ای از خبر کانال شهرداری دالکی ))

گزارش  تصویری اختصاصی